Информация за попълване на формуляра

Преди попълване се уверете че използвате устройство съвместимо със системата:

Поддържани устройства

Преди изпращане се запознайте с информацията за предоставяне на услугата:

Информация за предоставяне на услугата
Моля, идентифицирайте се пред системата за да подадете заявление! Можете да направите това с помощта на бутона "Вход в системата" от горното меню.
ДО
ДИРЕКТОРА НА РИОСВ -- ВРАЦА
Д О К Л А Д
от
ОСНОВНО ОХАРАКТЕРИЗИРАНЕ
Докладът се изготвя във връзка с чл. 35а, ал. 1, т. 1 от НАРЕДБА № 6 от 27.08.2013 г. за условията и изискванията за изграждане и експлоатация на депа и на други съоръжения и инсталации за оползотворяване и обезвреждане на отпадъци.
Отпадък с код и наименование: *
Притежател на отпадъка:
1. Име: *
2. ЕИК: *
3. Адрес: *
4. Населено място: *
5. ЕКАТТЕ: *
6. Община: *
І. Основание за извършване на основно охарактеризиране

Настоящият доклад е изготвен в изпълнение на разпоредбите на чл.34, ал.2 от Наредба № 6/27.08.2013г. за условията и изискванията за изграждане и експлоатация на депа и на други съоръжения и инсталации за оползотворяване и обезвреждане на отпадъци.

Основното охарактеризиране на отпадъка, който е обект на разглеждане в настоящия доклад и предназначен за обезвреждане, чрез депониране е извършено в съответствие с изискванията на част I, раздел 1, т.1.1 на приложение №1 от Наредба №6/27.08.2013г

ІІ. Съществени изисквания към основното охарактеризиране на отпадъка:
1. Вид на отпадъка: *
Посочването на отпадъка като опасен или неопасен се определя в зависимост от проведената процедура за класификация на отпадъците по реда на Наредба № 2 от 23.07.2014г. за класификация на отпадъците, чрез попълване от страна на притежателя на отпадъка на работен лист за класификация на отпадъците по приложение № 5 от цитираната наредба и съгласуването му от страна на директора на РИОСВ.
В случаи, че отпадъка е класифициран по реда на Наредба № 2 от 23.07.2014г. като неопасен и същият е включен в таблица 1 от приложение № 1 на Наредба №6/27.08.2013г., като за отпадъка са спазени посочените в цитираната таблица 1 ограничения, то тогава разглеждания отпадък се определя като инертен.
2. Източник и произход на отпадъка: *
Указания за попълване:
Представя се подробно описание на източника и произхода на отпадъка.
В случаите когато се разглеждат битови отпадъци, в т.ч. смесени битови отпадъци, съответната община, която е притежател на тези отпадъци посочва населените места и броя на населението като източник на образуване на битовите отпадъци.
3. Информация за процеса, в резултат на който е образуван отпадъкът (описание и характеристики на входящите суровини и продукти): *
Указания за попълване:
Представя се подробна информация за процеса, в резултат на който е образуван отпадъкът, в т.ч. на използваните суровини и материали, както и годишното количество на отпадъка.
В случаите когато се разглеждат смесени битови отпадъци се посочва произхода на отпадъците, които могат да бъдат образувани от домакинствата в резултат на жизнената дейност на хората, в административни, социални и обществени сгради. Към тях се приравняват и подобните на битовите отпадъци от търговски обекти и съпътстващи производството занаятчийски дейности, обекти за отдих и забавления, когато нямат характер на опасни отпадъци и в същото време тяхното количество или състав няма да попречи на третирането им съвместно с битовите.
4. Предварително третиране на отпадъка: *
Указания за попълване:
Представя се описание на извършеното предварително третиране на отпадъка в съответствие с чл. 38 от НАРЕДБА № 6 от 27.08.2013 г. или се посочват причините, поради които такова третиране не се счита за необходимо.

Съгласно изискванията на чл.38, ал.1 от Наредба №6/27.08.2013г. отпадъците предназначени за обезвреждане чрез депониране следва да се подлагат на предварително третиране преди депонирането им.
По смисъл на Наредба №6/27.08.2013г.. под “Предварително третиране” се разбира - всички физични, термични, химични или биологични процеси, включително сортирането, които променят характеристиките на отпадъците, с цел да се намали обема им или опасните им свойства, за да се улесни по-нататъшното им третиране или да се повиши оползотворяемостта им;
Съгласно дефиницията за “предварително третиране” изпълнението на поне една от целите на изискването за промяна на характеристиките на отпадъците е достатъчно за да се счита, че операцията представлява предварително третиране.
При представяне на информация по настоящата точка може да се вземе предвид и Ръководството за предварително третиране преди депониране на отпадъци в България, утвърдено от министъра на околната среда и водите на основание чл.38, ал.3 и §3, ал.3 от Преходните и заключителни разпоредби на Наредба №6/27.08.2013г.
В случай, че за разглеждания отпадък не се извършва предварително третиране, притежателят на отпадъка трябва да представи доказателства, че предварителното третиране няма да допринесе съществено за намаляване количеството или опасните свойства на отпадъка, за намаляване на риска за човешкото здраве или ограничаване на вредното въздействие върху околната среда, причинени от депонирането на отпадъка през целия жизнен цикъл на депото.


5. Данни за състава на отпадъка и за поведението му при излужване
5.1. Данни за състава на отпадъка:*
Указания за попълване: Представя се информация за състава на отпадъка.

В случаите когато отпадъците са широко разпространени, за осигуряване на данни за техния състав може да се използва информация от периодични издания и литература, от търговската мрежа, от други източници на специализирана информация. Като пример за такива отпадъци може да се посочат: азбестосъдържащи отпадъци, бои, мастила, лепила, перилни и почистващи препарати, пестициди, пластмаси, гуми, текстилни материали, незамърсени земни маси и др.
В случаите когато отпадъците се образуват при специфична дейност, най-често производствена, като техния състав в значителна степен зависи от прилаганата технология и използваните входящи суровини и спомагателни материали, тогава за осигуряване на данни за състава на отпадъка е необходимо да се извършат изпитвания за определяне на състава на отпадъка. Данни за състава на отпадъка може да бъдат осигурени от периодични изпитвания, извършвани от притежателя на отпадъка през предходни години за други цели или да се извърши отделно изпитване на отпадъка за нуждите на основното охарактеризиране. Като пример за такива отпадъци може да се посочат: шлаки от металургия или леене на метали, пепели от термични процеси, утайки от пречиствателни станции за отпадъчни води, прах или утайка от пречистване на отпадъчни газове, и други.
В случаите когато се разглеждат битови отпадъци, в т.ч. смесени битови отпадъци, съответната община, която е притежател на тези отпадъци представя информация от проведени изследвания за определяне на морфологичния състав на битовите отпадъци в общината.
В случаите когато дадена община не е провеждала практическо изследване за определяне на морфологичния състав на битовите отпадъци, тогава се представя прогнозна информация за морфологичния състав на битовите отпадъци, която се изготвя въз основа на налична актуална информация от проведени към момента в страната проучвания за определяне на морфологичния състав на битовите отпадъци от други населени места. В този случай се посочва по какъв начин е определена прогнозната информация за морфологичния състав на битовите отпадъци, като се представя и информация за използваните проучвания, въз основа на които е изготвена прогнозната за морфологичния състав на битовите отпадъци.
5.2. Данни за поведението на отпадъка при излужване: *
Указания за попълване:
Посочва се конкретното основание по т.ІІ.2 от настоящето ръководство, въз основа на което не се изисква извършване на изпитване за определяне поведението на отпадъка при излужване.


6. Информация за външния вид на отпадъка
Мирис: *
Цвят: *
Агрегатно състояние: *
Указания за попълване:
Представя се информация за външния вид на отпадъка, така че по възможност най-точно да бъде идентифициран при визуална проверка на отпадъците на входа на депото и на мястото на депониране за определяне на съответствието на отпадъка с описанието в придружаващите ги документи, представени от притежателя на отпадъка.
7. Код и наименование на отпадъка: *
Указания за попълване:
Посочва се кода и наименованието на отпадъка, съгласно приложение № 1 от Наредба №2 от 23.07.2014 г. за класификация на отпадъците, който не трябва да се различава от определения код на отпадъка по проведената процедура за класификация на отпадъците по реда на цитираната Наредба №2 от 23.07.2014 г. за класификация на отпадъците.
8. В случаите на огледални кодове - свойствата на опасния отпадък съгласно Наредба №2 от 23.07.2014 г. за класификация на отпадъците:
Указания за попълване:
В случаите когато разглеждания отпадък е неопасен или инертен и при наличие на огледален код по смисъла на Наредба №2 от 23.07.2014 г. за класификация на отпадъците се посочва кода и наименованието на опасния отпадък, както и притежаваните от него свойства по смисъла на приложение № 2 от Наредба №2 от 23.07.2014 г.
В случаите когато за разглеждания неопасен или инертен отпадък няма наличие на огледален код по смисъла на Наредба №2 от 23.07.2014 г., това изрично се посочва.
В случаите когато разглежданият отпадък е опасен се посочват притежаваните от него свойства по смисъла на приложение № 2 от Наредба №2 от 23.07.2014 г.
9. Информация, която доказва, че отпадъкът не попада в обхвата на изключенията по чл.13, ал.1 от Наредба №6/27.08.2013 г.:*
Указания за попълване:
Съгласно чл.13, ал.1 от Наредба №6/27.08.2013 г. за условията и изискванията за изграждане и експлоатация на депа и на други съоръжения и инсталации за оползотворяване и обезвреждане на отпадъци не се допуска депонирането на:
1. течни отпадъци;
2. отпадъци, определени с наредбата по чл. 3 от ЗУО като експлозивни, корозивни, оксидиращи, лесно запалими или запалими;
3. болнични и други клинични отпадъци от хуманното и ветеринарно здравеопазване и/или свързана с тях изследователска дейност, които с наредбата по чл. 3 от ЗУО са класифицирани като инфекциозни;
4. излезли от употреба гуми, с изключение на велосипедни гуми и гуми с външен диаметър над 1400 мм, в т.ч.:
а) цели гуми - без тези, които се влагат като материал в строителството на депа;
б) нарязани гуми;
5. отпадъци, които не удовлетворяват критериите за приемане на отпадъци на депа съгласно приложение № 1 на Наредба №6/27.08.2013 г.
6. неидентифицирани и нови химични вещества, възникнали в резултат на научноизследователска, развойна и учебна дейност, ефектът от които върху човека и околната среда е неизвестен.

Представя се информация, представляваща сравнителен анализ между разглеждания отпадък и въведените забрани за депониране на отпадъци по чл.13, ал.1 от Наредба №6/27.08.2013 г., въз основа на която се доказва, че отпадъка не попада в обхвата на цитираните забрани за депониране.
10. Класа депо, на което отпадъкът може да бъде приеман: *
Указания за попълване:
Посочва се класа на депото, на което отпадъкът може да бъде приеман - депо за опасни отпадъци, депо за неопасни отпадъци или депо за инертни отпадъци.

За някои видове отпадъци е допустимо да се посочат два класа депа, на които отпадъците може да бъдат приемани. Например опасните отпадъци, съдържащи азбест могат да бъдат приемани на депо за опасни отпадъци или на депо за неопасни отпадъци при спазване на условията за приемане на отпадъци, съдържащи азбест на депа за неопасни отпадъци, посочени в т.2.3.3 от част І на приложение № 1 от Наредба №6/27.08.2013 г.

При определяне на класа на депото, на което отпадъкът може да бъде приеман следва да се имат предвид следните нормативни изисквания:
Съгласно чл.10, ал.1 от Наредба №6/27.08.2013 г. за условията и изискванията за изграждане и експлоатация на депа и на други съоръжения и инсталации за оползотворяване и обезвреждане на отпадъци всяко депо се класифицира в един от следните класове:
1. депо за опасни отпадъци;
2. депо за неопасни отпадъци;
3. депо за инертни отпадъци.

В случаите, когато на една площадка са обособени участъци и/или клетки за депониране на повече от един вид отпадъци (опасни, неопасни и инертни), участъците и клетките се класифицират като отделни подобекти и за депониране на различни видове отпадъци.
В съответствие с разпоредбите на чл. 37, ал. 1 от Наредба №6/27.08.2013 г. приемането на отпадъците в различните класове депа се извършва при спазване на следните изисквания:
1. на депа за опасни отпадъци се депонират само опасни отпадъци, които отговарят на критериите за приемане съгласно част I, раздел 2, т. 2.4 на приложение № 1;
2. на депа за неопасни отпадъци се депонират:
а) битови отпадъци, които отговарят на критериите за приемане съгласно част I, раздел 2, т.2.2.1.1 на приложение № 1;
б) неопасни отпадъци с друг произход (производствени, строителни и др.), които отговарят на критериите по част I, раздел 2, т.2.2 на приложение № 1;
в) устойчиви нереактивноспособни опасни отпадъци, в т.ч. втвърдени и встъклени, с интензивност на излужване равнозначна на тази на неопасните отпадъци, които отговарят на съответните критерии за приемане съгласно част I, раздел 2, т.2.3 на приложение № 1;
3. на депа за инертни отпадъци се депонират само инертни отпадъци.
11. Допълнителни предпазни мерки, които трябва да се предприемат на депото в случай на необходимост във връзка с приемане на отпадъка:
Указания за попълване:
В случаи, че има необходимост от предприемане на допълнителни предпазни мерки във връзка с приемане на отпадъка, същите се посочват, като се представя и обосновка за налагането на посочените допълнителни предпазни мерки.

Могат да се посочат следните примери за прилагане на допълнителни предпазни мерки:
- при приемане за депониране на отпадъци, съдържащи азбест следва да се прилагат мерките, посочени в т.2.3.3 от част І на приложение № 1 от Наредба №6/27.08.2013 г.;
- при приемане за депониране на отпадъци, представляващи предварително стерилизирани под налягане (в екарисаж) странични животински продукти от категория 1 (месокостно брашно), съгласно чл. 12, буква „в” от Регламент (ЕО) № 1069/2009 на Европейския Парламент и на Съвета, за установяване на здравни правила относно странични животински продукти и производни продукти, непредназначени за консумация от човека и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1774/2002 тези отпадъци следва да бъдат заровени в депото, което на практика означава, че преди депонирането им в работния участък на депото следва да се оформи вдлъбнатина в натрупаните отпадъци, в която да се изсипе (депонира) месокостното брашно и незабавно да се покрие с други натрупани в депото отпадъци или земни маси. По този начин на депониране на месокостното брашно ще се ограничат опасностите и уврежданията, причинени от птици, вредители и насекоми, както и ще се ограничат емисиите на миризми.
- при приемане за депониране на прахообразни отпадъци или „леки” отпадъци, следва да се предприемат мерки за ограничаване на разнасянето от вятъра на отпадъците, както и ограничаването на емисиите от прах. Като пример за такива мерки може да се посочи следното: депонирането на отпадъците да се извършва само когато има безветрие; незабавно уплътняване с компактор (или булдозер) на депонираните отпадъци; депонирането на „леки” отпадъци да се извършва само в работен участък от депото, за който е осигурена екранираща мрежа, която да улавя разнасяните от вятъра леките фракции от депонираните отпадъци.

В допълнение на посочените примери следва да се имат предвид и следните предпазни мерки от общ характер, които трябва да се предприемат на депото във връзка с приемане на отпадъците:
- лицата, извършващи преки манипулации с отпадъците трябва да бъдат оборудвани с необходимите средства за лична защита, в т.ч. подходящо работно облекло и да са преминали съответния инструктаж за здравословни и безопасни условия на труд;
- свободният достъп до територията на депото, приемащо за обезвреждане отпадъци трябва да бъде ограничен, както по отношение на хора, така и за животни;
- при депониране на отпадъци, операторът на депото следва стриктно да спазва технологията за депониране на отпадъците, в т.ч.:
• ежедневно уплътняване на натрупаните в депото отпадъци;
• разтоварването на отпадъците да се извършва на предварително избрани дневни работни участъци от депото;
• е оптимизиране на условията и спазване на технологията на депониране при определена височина на натрупване на отпадъците.

При депониране на битови или сходни на тях отпадъци, задължително на депото трябва да се осигури необходимото оборудване и инвентар за противопожарни нужди съгласно изискванията на противопожарните строително- технически норми.

Прилагането на цитираните мерки имат за цел да ограничат опасностите и уврежданията по време на експлоатацията на депото, причинени от:
- емисии на миризми и прах;
- разнасяни от вятъра отпадъци;
- птици, вредители и насекоми;
- образуване на аерозоли;
- запалване на отпадъци.
12. Обосновка за невъзможността и/или нецелесъобразността от рециклиране или оползотворяване на отпадъка:
Указания за попълване:
Представя се обоснована информация за невъзможността и/или нецелесъобразността от рециклиране или оползотворяване на разглеждания отпадък, която може да се базира на:
- притежаваните от отпадъка физически и химически характеристики, които не позволяват последващото му оползотворяване;
- технически или икономически причини, подкрепени с подходяща обосновка;
- съдържащите се в отпадъка вещества, чието използване е забранено със закон (напр. отпадъци, съдържащи азбест);
- други.

Дата: 16.05.2024 г.

Необходими документи

Заявлението и приложените към него документи ще трябва да бъдат подписани, с помощта на "Квалифициран електронен подпис" (КЕП), на следващата стъпка от процеса (преди да бъде изпратено към администрацията).

Желая да получа резултат от административна услуга*:
  • като декларирам, че пощенските разходи са за моя сметка, платими при получаването на акта за вътрешни пощенски пратки, и съм съгласен документите да бъдат пренасяни от оператора за служебни цели.

РИОСВ се задължава да не разпространява предоставените лични данни и да ги използва само за целите на настоящото заявление, съгласно чл.19 и чл. 20 от ЗЗЛД
Допълнителни документи към прикачения файл